turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Ağustos 2015, 10:30


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

3-Vertex Factors in Graphs

Saieed Akbari
Sharif University of Technology, İran

Let $H$ be a graph. For a given graph $G$, an $H$-factor of $G$ is a spanning subgraph of $G$ whose components are isomorphic to $H$. In 1985, Akiyama and Kano conjectured that every 3-conneted cubic graph of order divisible by 3 has a $P_3$-factor. In this paper we conjecture that the aforementioned conjecture also holds for 3-connected 4-regular graphs. We show that the later conjecture implies the first one. In 2007 an infinite family of 2-connected cubic planar bipartite graphs of order divisible by 3 with no $P_3$-factor was constructed. In this paper, we present a simple construction for this result. Let $H = K_1\cup K_2$. We determine all graphs with maximum degree at most 3 admitting an $H$-factor. Also, we study those graphs which admit a $\overline{K_3}$-factor.
Çizge Kuramı ve Kombinatorik İngilizce
IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır