turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Ağustos 2015, 13:30


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Towards a refinement of the Bloch-Kato conjecture

Cihan Okay
University of Western Ontario, Kanada

The Bloch-Kato conjecture is the statement that the Galois cohomology of the absolute Galois group of a field which contains a primitive pth root of unity in mod p coefficients is isomorphic to Milnor K-theory reduced modulo p. This statement is now a theorem proved by Rost and Voevodsky. In other words it says that the cohomology ring of the absolute Galois group is generated by one dimensional classes. It is a natural question to find intermediate Galois extensions of the base field where every element in the cohomology ring decomposes into a sum of products of one dimensional classes. In degree two we answer this question by providing a tower of Galois extensions where indecomposable elements decompose in the next level of the tower. We also illustrate this refinement by directly computing the cohomology rings of superpythagorean fields and p-rigid fields. This is a joint work with J. Minac and S. Chebolu.
Cebir İngilizce
Bilkent Math Department Seminar Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır