turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Ağustos 2015, 14:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Which Latin square is the loneliest?

Nick Cavenagh
Waikato University, Yeni Zelanda

Given two Latin squares $L_1$ and $L_2$ of the same order, the hamming distance between $L_1$ and $L_2$ gives the number of corresponding cells containing distinct symbols. If we think of Latin squares as sets of ordered triples, this is given by |$L_1$ \ $L_2$|. Given a specific Latin square $L_1$, we may wish to know a Latin square $L_2$ which is closest to it; i.e. for which the Hamming distance is minimized. Equivalently, we may ask for the size of the smallest Latin trade within a given Latin square. It is known that the back circulant Latin square of order $n$ (the operation table for the integers modulo n) has Hamming distance at least $e \log n + 2$ to any other Latin square. We explore whether the back circulant Latin square is the loneliest of all Latin squares; i.e. has greatest minimum Hamming distance to any other Latin square. This is a joint work with R. Ramadurai.
Ayrık Matematik İngilizce
IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır