turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Haziran 2015, 14:30


Dokuz Eylül Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Merge Proofness of Allocation Rules at Transferable Utility Games and A Decomposition of Transferable Utility Games

Ayşe Mutlu Derya
Bilkent University, Türkiye

The content of this talk is two papers of mine. Two different problems in cooperative game theory, which are related indirectly, are studied. First, I will give some basic notions related to cooperative game theory. In the first paper, different notions of merge proofness for allocation rules pertaining to transferable utility games are introduced. Relations between these merge proofness notions are studied, and some impossibility as well as possibility results for allocation rules are established. In the second paper, a decomposition of transferable utility games is introduced. Using the decomposition and the notion of minimal balanced collections, a set of necessary and sufficient conditions for a transferable utility game to have a singleton core is given. I will talk about both of the problems and give the relation between the two problems. The level of the talk is suitable for any listener who knows basic mathematics.
Oyun Teorisi İngilizce
Matematik Bölümü

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır