turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Mayıs 2015, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Rational points on horocycles and incomplete Gauss sums

Emek Demirci
University of Bristol, Birleşik Krallık

In this seminar I will talk about the connection between the limiting distributions of rational points on horocycle flows and the value distribution of incomplete Gauss sums. A key property of the horocycle flow on a finite-area hyperbolic surface is that long closed horocycles are uniformly distributed. We embed rational points on such horocycles on the modular surface and investigate their equidistribution properties. On the other hand, it is well known that the classical Gauss sums can be evaluated in closed form depending on the residue class of the number of terms in the sum modulo 4. This is not the case for the incomplete Gauss sums, where we restrict the range of summation to a sub-interval and study their limiting behavior at random argument as the number of terms goes to infinity. If the time permits, I also establish an analogue of the weak invariance principle for incomplete Gauss sums.
Dinamik Sistemler İngilizce
106, Bomonti campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır