turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Mayıs 2015, 11:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Scalar conservation laws with Markov initial data

Dave Kaspar
Brown University, Amerika Birleşik Devletleri

In the 1990s it was discovered that Burgers’ equation $ρ_t + ρρ_x = 0$ interacts nicely with stochastic initial data. This observation is due to several authors, beginning with special cases and alternative notions of solution, culminating with the 1998 work of Jean Bertoin. This paper showed that if $ρ(x, 0)$ is a L´evy process without positive jumps, then for fixed t ≥ 0 the solution $ρ(x, t)$ has the same property, and gave a description for the evolution of the Laplace exponent. Extending results of this type to more general scalar conservation laws $ρ_t + H(ρ)_x = 0$ was a challenge considered by Menon and Srinivasan in 2010, who conjectured a closure property for certain Feller processes with an evolution described (equivalently) by either a kinetic equation or a Lax pair. In this talk we discuss ongoing efforts to verify this conjecture.
Olasılık Teorisi İngilizce
IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır