turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Mayıs 2015, 13:00


Fatih Üniversitesi Kod, Şifreleme ve Kombinatorik Seminerleri

The Homogeneous Weight for $R_{k}$, Related Gray Map and New Binary Quasicyclic Codes

İsmail Gökhan Kelebek
Fatih Üniversitesi, Türkiye

Using theoretical results about the homogeneous weights for Frobenius rings, we describe the homogeneous weight for the ring family $R_{k}$ a recently introduced family of Frobenius rings which have been used extensively in coding theory. We find an associated Gray map for the homogeneous weight, using first order Reed-Muller codes and we describe some of the general properties of the images of codes over $R_{k}$ under this Gray map. We then discuss quasitwisted codes over $R_{k}$ and their binary images under the homoegenous Gray map. In this way, we find many optimal binary codes which are self-orthogonal and quasicyclic. In particular, we find a substantial number of optimal binary codes that are quasicyclic of index 8, 16 and 24, nearly all of which are new additions to the database of quasicyclic codes kept by Chen.
Şifreleme ve Bilgi Güvenliği İngilizce
Fatih Üniversitesi, Matematik Bölümü, A-Blok, A-324
Ek Dosya

apasa 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır