turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Mayıs 2015, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Semi-theoretical Solution of Outer Neumann Problem Coupled with Inner Dirichlet Problem in a Circular Region

Münevver Tezer
Middle East Technical University, Türkiye

A theoretical solution is obtained to an outher Neumann problem coupled through boundary conditions with an inner Dirichlet problem in a circular region. Exterior Neumann problem is defined with Laplace equation and interior Dirichlet problem is defined with coupled advection-diffusion equations. Unique solution of advection-diffusion problem is obtained inside the region by using fundamental solutions and Divergence theorem. Exterior solution is given with Poisson's integral formula with an additive constant which is obtained from the solvability condition. The two solutions are also coupled with the boundary coditions on the circle. The theoretical part of the solution results in solving a system of coupled integral equations on the boundary. The collocation method is made use of to obtain a linear system of equations for the discretized solution of the problem.
Kısmi Diferansiyel Denklemler İngilizce
Gündüz İkeda Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır