turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Mart 2015, 13:00


Fatih Üniversitesi Kod, Şifreleme ve Kombinatorik Seminerleri

Extension Theorems for Self-dual codes over rings and new binary self-dual codes

Abidin Kaya
Fatih Üniversitesi, Türkiye

Extension theorems are generalized to self-dual codes over rings and as applications many new binary self-dual extremal codes are found from self-dual codes over $\mathbb{F}_{2^{m}}+u\mathbb{F}_{2^{m}}$ for m=1,2. The duality and distance preserving Gray maps from $\mathbb{F}_{4}+u\mathbb{F}_{4}$ to $\left( \mathbb{F}_{2}+u\mathbb{F}_{2}\right) ^{2}$ and $\mathbb{F}_{2}^{4}$ are used to obtain self-dual codes whose binary Gray images are [64,32,12]-extremal self-dual. The $\mathbb{F}_{2}+u\mathbb{F}_{2}$-codes are extended over $\mathbb{F}_{2}+u\mathbb{F}_{2}$ and as binary Gray images of the extensions 178 extremal binary self-dual codes of length 68 are obtained with new weight enumerators. Especially the first examples of codes with $\gamma =3$ and many codes with the rare $\gamma =4,6$ parameters are obtained. New extremal doubly even binary codes of lengths 80 and 88 are also found by the $\mathbb{F}_{2}+u\mathbb{F}_{2}$-lifts of binary four circulant codes with a corresponding result about 3-designs.
Şifreleme ve Bilgi Güvenliği İngilizce
Fatih Üniversitesi, Matematik Bölümü, A-Blok, A-324
Ek Dosya

apasa 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır