turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Mart 2015, 15:30


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Kara kutunun içini görmek: Büyük sapma teorisi ve uygulamaları

Atilla Yılmaz
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

Büyük sapma teorisi (Large Deviation Theory, LDT) karmaşık stokastik sistemlerdeki nadir olayları inceler ve fizik, biyoloji, bilgisayar bilimi, istatistik, yöneylem araştırması ve finans dahil birçok alana uygulanır. Olasılığın konveks analiz ve dinamik sistemler içeren bir dalı olan LDT, durum geçişleri, yapısal değişiklikler, kazalar, sistem arızaları, batmalar, vb. çeşitli atipik fenomenlerin olasılıklarının hesaplanmasını mümkün kılmak ile kalmaz, aynı zamanda bu nadir ama kritik olayların arkasındaki görünmeyen senaryolara ışık tutar. Bu son özellik bir kara kutunun içini görmeye benzer ve her bir durumda uygun bir şekilde yorumlanmalıdır. Konuşmanın ilk yarısında LDT'nin ana kavramlarını tanıtacağım ve bunları tekrarlı zar atma örneğinde açıklayacağım. İkinci yarıda ise heterojen ortamlarda difüzyonun klasik bir modeli olan rastgele ortamda rastgele yürüyüş (Random Walk in Random Environment, RWRE) için olan büyük sapma neticelerinin bir özetini sunacağım. Ana amacım yürüyüş ile ortamın, atipik hızların gerçekleşmesinde nasıl bir işbirliği yaptığını anlatmaktır. Bu sorunun cevabı ortamın boyutuna bağlı çıkmakta ve istatistiksel mekanikten gelen birçok faz değişimi sorusuna yol açmaktadır. Tüm bu sorular RWRE konteksinde kara kutunun içinde ne olduğunu anlamamıza katkıda bulunmaktadır.
Optimizasyon ve Yöneylem Araştırmaları İngilizce
Matematik Bölümü Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır