turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Nisan 2015, 16:00


Koç Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

A Century of Partition Analysis

Zafeirakis Zafeirakopoulos
University of Athens, Yunanistan

Partition Analysis was introduced by MacMahon in the beginning of 20th century, as a method to attack problems of integer partitions subject to linear Diophantine constraints. His method did not become mainstream among mathematicians and was forgotten for half a century. In the turn of last century Andrews, Paule and Riese gave fully algorithmic versions of Partition Analysis and some years later Xin came up with an improved algorithmic method. Recently, in joint work with Breuer we gave a version of Partition Analysis based on polyhedral geometry. In this talk, we will review the history of Partition Analysis from its inception to date, mostly looking at it from a geometric perspective and exploring the analytic aspects of early methods in contrast to the formal nature of the more recent ones.
Analiz İngilizce
CASE-133

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır