turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Mayıs 2015, 15:30


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Understanding the Origin of Species Through Bifurcation Theory

Ayşegül Birand
ODTÜ, Türkiye

Origin of species continue to fascinate biologists. Even though much of our understanding of speciation rely on empirical research, theoretical research have made significant contributions. One of the (relatively) recent theoretical approach uses bifurcation theory to model speciation. It turns out that disruptive selection, where extreme phenotypes are preferred over common phenotypes, could emerge from frequency-dependent intraspecific competition. And one evolutionarily exciting outcome of this disruptive selection is the origin of new species through an evolutionary branching event. In this talk, I will introduce the theoretical models investigating the emergence of disruptive selection, and build on the existing results in higher dimensional systems.
Uygulamalı Matematik İngilizce
IAM - S209

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır