turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Mart 2015, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Nonlinear Eigenvalue Problems with Specified Eigenvalues

Emre Mengi
Koç University, Türkiye

Nonlinear eigenvalue problems have drawn substantial interest in the last two decades in numerical analysis. An important concept regarding them is the backward error, that is how much one has to perturb them so that a specified scalar becomes an eigenvalue. Here we consider the following more general question: given an analytic matrix-valued function, where is a nearest one possessing a set of prescribed eigenvalues located? We derive a singular value optimization characterization for such nearest matrix-valued functions with respect to the operator norm induced by the l2 norm. Our derivation benefits from the root canonical form for a nonlinear eigenvalue problem (generalization of the Jordan canonical from), generalized Sylvester operators, as well as tools from complex analysis. This is a joint work with Michael Karow and Daniel Kressner.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Galatasaray Üniversitesi FEF 10

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır