turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Haziran 2022, 18:00


Türk Matematik Derneği Seçkin Seminerler Serisi

Asymmetry in dynamics

Amie Wilkinson
University of Chicago, Amerika Birleşik Devletleri

The origins of the subject of dynamical systems lie in classical mechanics, in the study of such fundamental problems as the stability of the solar system.  A theme that traces back to Noether's theorem is that symmetries in such physical systems must occur for a reason: for example, if the motion of a system does not depend on position in space, then there must be a conserved quantity, such as angular momentum.   I will discuss, in the broader contexts of modern dynamics, how this theme expands and reoccurs in beautiful ways: on the one hand, a typical object has the minimum amount of symmetry possible, and on the other hand, a little extra symmetry implies a lot of symmetry, a phenomenon known as rigidity.

Dinamik Sistemler İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 13.06.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır