turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Mayıs 2022, 17:00


Ters Problem Seminerleri

On the numerical solutions of some inverse source problems backward in time

Ali Uğur Sazaklıoğlu
Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türkiye

In this talk, two inverse source problems for a one-dimensional, and for a multidimensional linear parabolic equations backward in time will be considered. In each of these problems, we recover a space-wise dependent source term from an overdetermination. Note that if the conditions with respect to time are given at $t \neq 0$, then the problems become some inverse problems of simultaneous recovery of the source and the initial condition. For the analysis of these problems, some stability estimates for their solutions will be presented in some Banach spaces. Furthermore, for the numerical solution of the problems some explicit finite difference schemes will be presented along with some stability estimates for their solutions. Finally, the proposed numerical methods will be performed on some test problems to acquire their initial conditions, sources, and solutions, simultaneously. Moreover, for showing the efficiency of the proposed methods a numerical analysis is given.

 

*The meeting id and the passcode will be emailed to the seminar mailing list.

**For more information please visit our webpage: https://www.inverseproblemseminars.com

Diğer İngilizce
Zoom

soip 13.05.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır