turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Nisan 2022, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

Dynamical Irreducibility of Pure Polynomials

Mohamed Osama Darwish
Sabancı University, Türkiye

Let $f$ be a polynomial in $\mathbb{Q}[x]$. We say that $f$ is dynamically irreducible or stable over $\mathbb{Q}$ if all its iterates $f^{n} := \underbrace{f \circ f \circ ... \circ f}_{n}$ are irreducible over $\mathbb{Q}$. A polynomial defined over $\mathbb{Q}$ is said to be pure with respect to a prime $p$ if its Newton polygon consists of exactly one line, e.g., $p$-Eisenstein polynomials. In 1985, Odoni showed that Eisenstein polynomials are dynamically irreducible over $\mathbb{Q}$. Inspired by results of Odoni and others, we present new families of polynomials possessing a pure iterate which are dynamically irreducible over $\mathbb{Q}$.


NOT: To request the event link, please send a message to mlavrauw@sabanciuniv.edu OR mmsadek@sabanciuniv.edu

Cebir İngilizce
Zoom

botan 26.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır