turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Nisan 2022, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Genel Seminer

Maximal Exact Structures on Additive Categories

Septimiu Crivei
Babes-Bolyai University, Romanya

Quillen exact categories have recently reappeared into the mainstream due to some new applications to algebraic K-theory, model structures, approximation theory or functional analysis. They provide a suitable setting for developing homological algebra beyond abelian categories, as is often the case in the above settings.

Every additive category has an obvious smallest exact structure given by the split exact sequences. It is natural to wonder whether there exists, and then which is, the greatest exact structure on an arbitrary additive category. We review known results for preabelian, weakly idempotent complete and additive categories, and we present some steps towards its description.


NOT: Meeting ID: 910 6917 3286 Passcode: 411475

Cebir İngilizce
Zoom

htepe 21.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır