turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Nisan 2022, 15:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

On finite group action and model theory

Daniel Max Hoffmann
University of Warsaw, Polonya

I will present results from my joint project with Piotr Kowalski. It is about a model-theoretic description of actions of a fixed finite group on quite arbitrary structures. More precisely, take a big model M of some stable theory and a group G. Consider the family of all substructures of M equipped with a group action (by automorphisms) of G. The question is whether the sub-family of existentially closed (i.e. rich in "solutions of equations") substructures with a group action of G can be axiomatized, so whether we can first order statements which correspond to being rich in solutions. We will analyze the situation for finite G and express the problem in terms involving only the invariants of the group action.

Model Teori İngilizce
Microsoft Teams

msgu2 18.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır