turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Nisan 2022, 21:00


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Yaşayan İstatistik

Çağdaş Hakan Aladağ
Hacettepe Üniversitesi, Türkiye

İnsanlığın varoluş ve gelişim sürecindeki heyecan dolu serüveninde yol gösterici bir rol üstlenmiştir İstatistik. Beklentileri karşılamış hatta tahminlerin de ötesine geçebilmiş, her bir örnekte var olmuş ve kitleleri de peşinden sürüklemiştir. İlk insanların mağara duvarlarına çizdiği resimlerin gizemlerinden, günümüz yapay zekâsının sırlarına uzanan seyahatte en güvenilir dost olmuştur. Sadece formüllerle konuşmayan, hayatın tam kalbinde, henüz anlatmadığı sırları ve tanık olduğu keyifli yaşanmışlıklarla bizleri beklemektedir. Ona biraz kulak verdiğimizde, renkli mucizeleriyle yanı başımızda durduğunu haykırıverir. İstatistiği duymaya başladığımızda, sayılardan çok, sayıların arkasındaki hayat hikâyelerini anlatmaya çalıştığının farkına varırız. Her gün önünden geçip de farkına varamadığımız, sanat eseri tadındaki güzelliklerin içinde nasıl var olduğunu, hayatın içinde bizlerle birlikte nasıl nefes aldığını duymak çok da zor değildir. Dinlemeye başladığımızda, Mozart’ın notalarında, Mimar Sinan’ın tuğlalarında, Mona Lisa’nın gülümseyişinde ya da Nasreddin Hoca’nın heybesinde çıkıverir karşımıza. Bırakalım çay yapraklarından süzülüp, bulutların arasından geçip, Akdeniz’e dokunup yanımıza gelsin. Bakalım İstatistik bizlere neler neler anlatacak?


NOT: Yayın linki: https://ictima.bozok.edu.tr/fer-gif-xni-fhz (Giriş Kodu: 722305 )

İstatistik Türkçe
Çevrimiçi: İctima Programı
İlgili Web Bağlantısı

bozok 18.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır