turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Nisan 2022, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Genel Seminer

Teaching proofs to a computer

Kevin Buzzard
Imperial College London, Birleşik Krallık

We all know about computer algebra packages like Maple or Matlab, which can be used to do calculations. But there are other computer programs called things like Coq or Lean or Isabelle/HOL, which can be used to check or generate mathematical proofs. Such systems have existed for decades but it is only recently that the research mathematical community have begun to take them seriously. I will give an overview of what has been happening over the last few years, and also why I think it might begin to matter to our community. I don't think that computers will be automatically proving the Riemann Hypothesis any time soon, but I do think that maybe they will soon be able to help us with our research, in areas where Maple and Matlab are no use. I will assume the audience has a basic mathematical background but I will not assume any knowledge of computers or computer proof systems.


NOT: Konusmaya katilmak isterseniz, Microsoft Teams linki icin ozgeulkem@gmail.com adresine mail atiniz.

Diğer İngilizce
Microsoft Teams

gsu2 13.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır