turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Nisan 2022, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

Constructing Highly Regular Expanders from Hyperbolic Coxeter Groups

Jeroen Schillewaert
University of Auckland, Yeni Zelanda

Given a string Coxeter system (W,S), we construct highly regular quotients of the 1-skeleton of its universal polytope $P$, which form an infinite family of expander graphs when (W,S) is indefinite and $P$ has finite vertex links. The regularity of the graphs in this family depends on the Coxeter diagram of (W,S). The expansion stems from superapproximation applied to (W,S). This construction is also extended to cover Wythoffian polytopes. As a direct application, we obtain several notable families of expander graphs with high levels of regularity, answering in particular a question posed by Chapman, Linial, and Peled positively.


NOT: To request the event link, please send a message to mlavrauw@sabanciuniv.edu OR mmsadek@sabanciuniv.edu

Grup Teorisi İngilizce
Zoom

botan 11.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır