turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Nisan 2022, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Beatty Dizileri

Ayhan Günaydın
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

Verilen bir r>1 irrasyonel sayısı ile üretilen Beatty dizisi ([nr] : n>0) olarak tanımlanır; burada bir c gerçel sayısı için [c], onun tam kısmını ifade eder. Bu tür diziler hakkında klasik bir sonuç bir kez gözüken her örüntünün sonsuz kere görüleceğini edeceğini -hatta görülme sıklığının da pozitif olduğunu- söyler.  Bununla kastımızın ne olduğunu açıkladıktan sonra bu sonucun bir genellemesinin kanıtını vereceğiz. Kanıt doğası itibariyle modeller kuramına ait olduğu için gereken kadar modeller kuramını hızlıca sunacağız. (Bahsedilecek kanıt Melissa Özsahakyan ile yaptığımız ortak çalışmanın bir parçasıdır.)


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Zoom

iu 11.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır