turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Nisan 2022, 14:45


Koç Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Categorical probability and the de Finetti theorem

Tobias Fritz
University of Innsbruck, Avusturya

Probability theory and statistics are usually developed based on Kolmogorov's axioms of probability space as a foundation. In this talk, I will present an alternative foundation that is currently under development, and I will argue that it improves over the traditional one in various respects. This approach is probabilistic in terms of category theory, and it makes Markov kernels instead of spaces into the fundamental primitives. Its abstract nature also implies that no measure theory is needed. After introducing the approach itself, I will summarize our proof of the de Finetti theorem in terms of it.


NOT: If you would like to attend the seminar online, please send an email to Asgar Jamneshan at ajamneshan@ku.edu.tr for the Zoom link.

Olasılık Teorisi İngilizce
Hybrid: Zoom, Koc University - SCI 103.
İlgili Web Bağlantısı

kocuni 08.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır