turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Nisan 2022, 15:00


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM FGC-IPM-HRI Sayılar Teorisi Seminerleri

Motivic homotopy theory of algebraic stacks

Chirantan Chowdhury
Universität Duisburg-Essen, Almanya

In this talk, we extend the stable motivic homotopy theory from schemes to a large class of algebraic stacks using the language of ∞-categories. This includes quasi-separated algebraic spaces, local quotient stacks (for example moduli of vector bundles). We also extend the six functor formalism and prove statements like localization and purity.

We start the talk by motivating the need of such specific class of algebraic stacks which shall lead upto the construction of the stable homotopy functor and the four functors $f^*$, $f_∗$, −⊗− and Hom(−,−). We then briefly explain the motivation of ”Enhanced operation map” due to Liu and Zheng which helps us to construct the exceptional functors. The talk ends by stating the otherproperties of these six functors like localization and purity.


NOT: Zoom link: https://us06web.zoom.us/j/87212146791?pwd=d0pmbVZJanpDV0NERWNLbklEV2NqUT09 Meeting ID: 872 1214 6791 Passcode: 362880

Sayılar Teorisi İngilizce
Zoom

fgc 14.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır