turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Nisan 2022, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

The density function of MRD codes

Alberto Ravagnani
Technische Universiteit Eindhoven, Hollanda

Rank-metric codes are linear spaces of matrices over a finite field, in which the rank of any non-zero matrix is bounded from below by a given integer. MRD codes are those rank-metric codes that meet the rank-metric analogue of the Singleton bound (i.e., those having the largest dimension for the given correction capability). They can be viewed as the q-analogue of MDS codes, and they share with them several structural properties. This talk focuses on the open problem of determining the asymptotic density of MRD codes within the set of codes sharing the same dimension, both as the field size and the matrix column length go to infinity. I will give an overview of the problem and of the various techniques that have been used to (partially) solve it, including recent developments based on graph theory and on the theory of semifields.


NOT: Meeting ID: 943 6858 7993 Passcode: 658402

Cebir İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 06.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır