turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Nisan 2022, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Lipschitz Extensions and a Machine Learning Application on Triage

Ezgi Erdoğan
Marmara Üniversitesi, Türkiye

In this work, we are interested in presenting a new method for extending specific indices to larger classes of entities, which is obtained by applying some classical results on the extrapolation of real Lipschitz functions to perform a new machine learning procedure. The result is a typical reinforcement learning algorithm based on classical extension theorems for real functions (the McShane-Whitney Theorem) in a new mathematical environment. Following the theoretical part, to show the potential applications of our algorithm, we apply this technique to create a triage automatic system to establish the order of attendance in an emergency service of a hospital based on the professional experience of some doctors.


This is a joint work with A. Ferrer-Sapena, E. Jimenez-Fernandez, E.A. Sanchez-Perez.


NOT: The seminar will be held online via the Zoom program. Those who want to participate should send an e-mail to "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" in order to receive the Zoom meeting ID and Passcode.

Matematik İngilizce
Zoom

iu 04.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır