turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Nisan 2022, 17:00


Ters Problem Seminerleri

Inverse problem for a differential operator on a star-shaped graph with nonlocal matching condition

Natalia Bondarenko
Samara National Research University, Saratov State University, Rusya

In this talk, we consider the Laplace operator on a star-shaped graph with nonlocal integral matching condition. This operator is adjoint to the functional-differential operator with frozen argument at the central vertex of the graph. We study the inverse problem that consists in the recovery of the integral condition coefficients from the eigenvalues. The uniqueness theorem, the spectrum characterization, and two reconstruction algorithms have been obtained for this inverse problem. We will discuss the connection of our results with the study of inverse problems for functional-differential operators with frozen argument and other related issues.

This talk is based on the preprint: Bondarenko, N. P. Inverse problem for a differential operator on a star-shaped graph with nonlocal matching condition, https://arxiv.org/abs/2201.10461


NOT: Meeting ID: 975 2196 7448 Passcode: 472577

Diğer İngilizce
Zoom

soip 28.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır