turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Nisan 2022, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Genel Seminer

Blokzinciri Temelleri ve zk-STARK Protokolü Üzerine

Talha Arıkan
Hacettepe Üniversitesi, Türkiye

Son zamanların en yaygın kullanılan ve popüler teknolojik gelişmelerinden birisi dijital paralardır. 2008 yılında Bitcoin ile ilk uygulaması hayata geçen dijital para teknolojisinin arkasında bir çok matematiksel temel bulunmaktadır. Bu yapıların en önemlilerinden birisi ise blokzinciridir. Blokzinciri veri yapısı türü, daha öncelerden de çalışılmış fakat pratikte ilk uygulaması Bitcoin olmuştur. Bitcoin'in peşinden bir çok dijital parada ve farklı  alanlarda uygulamaları yapılmıştır. Kullanımı yaygınlaştıkça çeşitli düzenlemelere ve geliştirmelere ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaçlardan en önemlilerinden birisi blokzinciri üzerinde mahremiyeti uygun bir şekilde sağlamaktır. Bu konuşmada blokzinciri yapısının önemli temellerinden bahsedeceğiz. Daha sonra blokzincirleri üzerinde mahremiyeti sağlamak adına geliştirilen protokollerden biri olan zk-STARK'ın temellerine ve pratikte nasıl çalıştığına bir giriş yapılacaktır.


NOT: Toplantı Kimliği: 979 0806 3624 Parola: 304788

Şifreleme ve Bilgi Güvenliği Türkçe
Zoom

htepe 29.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır