turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Nisan 2022, 17:00


Boğaziçi Üniversitesi Sembolik Hesaplama İstanbul Toplantıları Seminerleri

Border Bases and Border Basis Schemes

Bilge Şipal
Afiniti, Türkiye

The basic idea of border basis theory is to describe a zero-dimensional quotient ring by an order ideal of terms O whose residue classes form a K-vector space basis of that ring. In this talk, we compare Grobner Bases with Border Bases and discuss the advantages of Border Bases. We then introduce Border basis schemes which are schemes that parametrize all zero-dimensional ideals that have an O-border basis. If an order ideal O with μ elements is defined in a two dimensional polynomial ring and it is of some special shapes, then the O-border basis scheme is isomorphic to the affine space A^{2μ}.

We present a general condition for an O-border basis scheme to be iso- morphic to an affine space that is independent of the shape of the order ideal and the dimension of the polynomial ring that the order ideal is defined in.

Cebir İngilizce
İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi ve Zoom
İlgili Web Bağlantısı

ucgen 01.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır