turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Nisan 2022, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Arf Partitions of Integers

Halil İbrahim Karakaş
Başkent Üniversitesi, Türkiye

The colection of partitions of positive integers, the collection of Young diagrams and the collection of numerical sets are in one to one correspondance with each other. Therefore any concept in one of these collections has its counterpart in the other collections. For example the concept of Arf numerical semigroup in the collection of numerical sets, gives rise to the concept of Arf partition of a positive integer in the collection of partitions. Several characterizations of Arf partitions have been given in recent works. In this talk we wil characterize Arf partitions of maximal length of positive integers.
This is a joint work with Nesrin Tutaş and Nihal Gümüşbaş from Akdeniz University.


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom meeting link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before for one of the previous talks, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk too. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ags 21.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır