turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Mart 2022, 19:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

İmalat Süreçlerinde Kontrol Mühendisliği Uygulamaları

Ömer Music
TED Üniversitesi, Türkiye

İmalat süreçlerinin modellenmesi ve analizi, analitik ve sayısal yöntemlerle mümkün olsa da oldukça zorludur. Analitik yöntemler oldukça sınırlıdır, birçok süreç parametresi ancak yaklaşık olarak tahmin edilebilir. Sayısal yöntemler ile detaylı ve hassas tahminlerin yapılması mümkündür, ancak hesaplama süreleri uzundur. Bu nedenle, bu yöntemlerin kullanımı oldukça sınırlıdır ve bu yöntemlerle süreçlerin kapalı çevrim kontrolü (closed-loop control) mümkün değildir. Bir seçenek, imalat süreçleri için kontrol mühendisliği yaklaşımların uygulanması; sistem karakteristiği dürtü yanıtı (impulse response) ile elde edilmesi ve sistem karakteristiklerinin dürtü yanıtı üzerinden değerlendirilmesidir. Bu yaklaşım, ayrıca imalat süreçlerinin kapalı çevrim kontrolünü de mümkün kılmaktadır. Bu seminerde, dürtü yanıtı yaklaşımı ile imalat proseslerinin karakteristiklerinin elde edilmesi, karşılaştırması ve kapalı çevrim kontrolü için örnek uygulamalar hakkında bilgi verilecektir.

Anahtar Kelimeler: İmalat süreçleri, analiz, kontrol           


NOT: https://us06web.zoom.us/j/87415702635

Disiplinlerarası Türkçe
Zoom

selcukuni1 28.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır