turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Mart 2022, 14:00


Bahçeşehir Üniversitesi Analiz ve Uygulamalı Matematik Seminerleri

Solution of the problem of generalized localization for spherical partial sums of multiple Fourier series

Ravshan Ashurov
Institute of Mathematics & National University of Uzbekistan, Tashkent, Uzbekistan, Özbekistan

It is well known that Luzin’s conjecture has a positive solution in one dimensional case and it is still open in multidimensional case for the spherical partial sums:

Historically progress with solving the Luzin’s conjecture has been made by considering easier problems. One of such easier problems for   was suggested by V. A. Il’in in 1968 and this problem is called the generalized localization principle for the spherical partial sums.

Recently, the problem of generalized localization was completely solved in papers [1] and [2].

In this talk we first give a short survey on convergence a.e. of one dimensional and multidi-mensional Fourier series, then indicate a sketch of the above mentioned result’s proof.

References:

[1] R. R. Ashurov, Generalized localization for spherical partial sums of multiple Fourier series, J. Fourier Anal. Appl., 25 (2019), 3174–3183.

[2] R. R. Ashurov, Generalized Localization for Spherical Partial Sums of Multiple Fourier Series, Dokl. Math., 100 (2019), 505-507.

Uygulamalı Matematik İngilizce
https://us02web.zoom.us/j/6678270445?pwd=SFNmQUIvT0tRaHlDaVYrN3l5bzJVQT09
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

bsehir 25.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır