turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Mart 2022, 15:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Nontriviality of the first Hochschild cohomology of some block algebras of finite groups

Constantin-Cosmin Todea
Technical University of Cluj-Napoca, Romanya

Hochschild cohomology $\mathrm{HH}^*(A)$ of an associative (unital) $k$-algebra $A$ (here $k$ is a field) has a rich structure. First Hochschild cohomology $\mathrm{HH}^1(A)$ is isomorphic to the quotient of the space of $k$-linear derivations of $A$ modulo its inner derivations. In the context of modular representation theory, if the field $k$ has characteristic $p$ and $G$ is a finite group, an indecomposable direct algebra factor $B$ of  the group algebra $kG$ is called block algebra. Is $\mathrm{HH}^1(B)$  nontrivial for any block algebra $B$ with nontrivial defect group? This is a question launched by Markus Linckelmann at the ICRA 2016.  We explain the basic facts needed to understand this question. We give methods to investigate the nontriviality of  the first Hochschild cohomology of some twisted group algebras. As a consequence we show that for some block algebras, with nontrivial defect groups, the first Hochschild cohomology is nontrivial.

Cebirsel Topoloji İngilizce
Microsoft Teams

msgu2 27.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır