turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Mart 2022, 17:00


Sembolik Hesaplama İstanbul Toplantıları Seminerleri

Divisibility of L-Polynomials for a Family of Artin-Schreier Curves

Emrah Sercan Yılmaz
Atılım University, Türkiye

In this talk we consider the curves $C_k^{(p,a)}: y^p-y = x^{p^k+1} + ax$ defined over $\mathbb F_p$ and give a positive answer to a conjecture about a divisibility condition on $L$-polynomials of the curves $C_k^{(p,a)}$.  Our proof involves finding an exact formula for the number of  $\mathbb F_{p^n}$-rational points on $C_k^{(p,a)}$ for all $n$, and uses a result we proved elsewhere about the number of rational points on supersingular curves.


NOT: Meeting ID: 645 3608 0348 Password: scimtalk

Cebir İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 17.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır