turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Mart 2022, 14:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

The Geometry of One-Weight Codes

Alessandro Neri
Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences, Almanya

In this talk we analyze one-weight codes in different metrics, focusing on the Hamming, the rank and the sum-rank metric. Bonisoli showed in 1984 that the only one-weight code (up to equivalence and repetition) in the Hamming metric is the simplex code. The classification of one-weight codes in the rank metric is more recent and due to Randrianarisoa in 2019, and also in this case the code is unique (up to equivalence). We will generalize these two  constructions in order to obtain one-weight codes in the sum-rank metric. However, this produces several inequivalent one-weight codes, showing how different the behaviour is in this metric. The main idea to obtain these results is using geometric characterizations for codes in all the three metrics.

This is a joint work with Paolo Santonastaso and Ferdinando Zullo [1].

References

[1] A. Neri, P. Santonastaso, F. Zullo. The geometry of one-weight codes in the sum-rank metric, preprint, arXiv:2112.04989, 2021.

Kombinatorik İngilizce
Zoom

botan 14.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır