turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Mart 2022, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Yörünge uzayları ile eküvaryant homotopi teorisi

Mehmet Akif Erdal
Yeditepe Üniversitesi, Türkiye

Bir G grubu verildiğinde standart G-eküvaryant homotopi teorisi G'nin altgruplarının sabit noktaları aracılığıyla yapılır. Daha açık bir ifadeyle G-eküvaryant homotopi teorisindeki zayıf denklikler ve liflemeler, G'nin her H alt grubunun sabit nokta uzaylarında kısıtlandığında zayıf homotopi denkliği ve Serre liflemesi veren sürekli fonksiyonlardan oluşur. Bu konuşmada bu yapının dualinden bahsedilecektir. Öyle ki, verilen bir G grubu için zayıf denkliklerin ve liflemelerin G'nin her H alt grubunun yörünge uzaylarına zayıf homotopi denkliği ve lifleme veren fonksiyonlar tarafından belirlenen bir model yapısı oluşturup, bunun standart  G-eküvaryant homotopi teorisi ile ilişkilerinden bahsedilecektir. Zaman kalırsa bazı uygulamalarından da bahsedilecektir. Bu sonuçlar, Aslı Güçlükan-İlhan ile ortak bir çalışmanın [1] ürünüdür.  

[1]  Erdal MA, Güçlükan-İlhan A "A model structure via orbit spaces for equivariant homotopy" Journal of Homotopy and Related Structures, volume 14, pages1131–1141 (2019). https://doi.org/10.1007/s40062-019-00241-4


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 14.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır