turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Mart 2022, 17:00


Ters Problem Seminerleri

Inverse spectral problems for Dirac operators with constant delay: uniqueness, characterization, uni-form stability

Sergey Buterin, Nebojsa Djuric
Saratov State University, University of Banja Luka, Rusya

We initiate studying inverse spectral problems for Dirac-type functional differential operators with constant delay. For simplicity, we restrict ourselves to the case when the delay parameter is not less than one half of the interval. For the considered case, however, we give answers to the full range of questions usually raised in the inverse spectral theory. Specifically, reconstruction of two complex $L_2$-potentials is studied from either complete spectra or subspectra of two boundary value problems with one common boundary condition. We give conditions on the subspectra that are necessary and sufficient for the unique determination of the potentials. Moreover, necessary and sufficient conditions for the solvability of both inverse problems are obtained. For the inverse problem involving the complete spectra, we establish also uniform stability in each ball of a finite radius. For this purpose, we use recent results on uniform stability of sine-type functions with asymptotically separated zeros.


NOT: Meeting ID: 940 3655 6212 Passcode: 220061

Diferansiyel Denklemler İngilizce
Zoom

soip 27.02.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır