turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Şubat 2022, 14:30


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM FGC Yüksek Yapılar Seminerleri

Symplectic Structures on Derived Schemes

Kadri İlker Berktav
ODTÜ, Türkiye

This is an overview of the basic aspects of shifted symplectic geometry on derived schemes. In this talk, we always study objects with higher structures in a functorial perspective, and we shall focus on local models for those structures. We begin with background material from algebra and from derived algebraic geometry. To be more specific, the basics of commutative differential graded K-algebras (cdga's) and their cotangent complexes will be revisited. In the second part of the talk, using particular cdgas as local models, we shall introduce the notion of a (closed) p-form of degree k on an affine derived K-scheme with the concept of a non-degeneracy. As a particular case, we shall eventually define a k-shifted symplectic structure on an affine derived K-scheme and outline the construction of Darboux-like local models.


NOT: Join Zoom Meeting https://boun-edu-tr.zoom.us/j/91428295585?pwd=M3ByamRiaGtobjdESW1hei9BbUxSdz09 Meeting ID: 914 2829 5585 Passcode: 396891

Genel Matematik Araştırmaları İngilizce
Zoom

fgc 21.02.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır