turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Şubat 2022, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Genel Seminer

Selberg's Central Limit Theorem

Fatma Çiçek
, Türkiye

This talk will start with an introduction to the theory of the Riemann zeta-function $\zeta(s)$. The main topic of this talk, Selberg's central limit theorem, is an influential probabilistic result in analytic number theory. It roughly states that the logarithm of the Riemann zeta-function has an approximate two-dimensional Gaussian distribution on the line $\operatorname{Re} s = \frac{1}{2}$ as $\operatorname{Im} s \to \infty$. We will review some ideas in the proof of this theorem and give some heuristics towards it. Towards the end of the talk, we will also mention its variants and generalizations. 

Sayılar Teorisi İngilizce
H306 sinifi

gsu2 20.02.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır