turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Aralık 2021, 21:00


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Sonlu Tipten Alt Manifoldlar ve Gauss Tasviri

Burcu Bektaş Demirci
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Türkiye

Sonlu tipten alt manifoldlar teorisi 1970’li yılların sonlarına doğru B.-Y. Chen tarafından ortaya atılmıştır. İlk olarak Euclid uzayının kompakt manifoldlarının toplam ortalama eğriliklerine olabilecek en iyi tahmini yapabilmek için ortaya atılan bu kavram daha sonra birçok geometrici tarafından sonuçlar elde edilen aktif bir çalışma alanı haline dönüşmüştür.

Bu konuşmada, ilk olarak sonlu tipten kavramı tanıtılacak ve manifoldlar üzerinde önemli bir diferansiyellenebilir tasvir olan klasik Gauss tasvirinden bahsedilecektir. Daha sonra küresel manifoldlar için verilen küresel Gauss tasviri açıklanacaktır. Son olarak, literatürde yer alan sonlu tipten klasik veya küresel Gauss tasvirine sahip alt manifoldlarla ilgili sonuçlardan bahsedilecektir. 


NOT: Seminer Google meet üzerinden yapılacaktır. Yayın linki: https://meet.google.com/imr-qhzv-kke

Geometri Türkçe
google meet.
İlgili Web Bağlantısı

bozok 29.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır