turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Aralık 2021, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Genel Seminer

Isolated Points on Modular Curves

Özlem Ejder
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

One of the oldest areas of mathematics is the study of integer or rational solutions to polynomial equations with integer coefficients and it remains active till today. The most natural question we can ask about such an equation is whether its set of rational solutions is finite or infinite. This can be determined by the genus of the curve defined by such equations. In particular, if the genus is greater than one, there are finitely many rational points on a curve. 

 

What happens when one allows for solutions involving  square-roots of integers or cubic roots? Perhaps in general all complex numbers that are roots of a degree d polynomial? We call such solutions of degree 2,3 or d in general. In this talk, we will discuss when a curve has infinitely many degree d points focusing particularly on points on modular curves.

Sayılar Teorisi İngilizce
A324 sınıfı

gsu2 26.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır