turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Aralık 2021, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Jordan Eğri Teoremi

H. Nurettin Ergun
Marmara Üniversitesi, Türkiye

Tüm matematik’in en olağanüstü ve kullanışlı teoremlerin başında gelen ve $R^2$ düzlemindeki her J Jordan eğrisinin, tüm düzlemi iki tane ayrık, her ikisi de, J eğrisini sınır kabul eden iki açık ve bağlantılı bölgeye ayırdığını söyler. Bu tarihi sonucun ilk sağlıklı kanıtlamasını Amerikalı usta Geometrici Oscar Veblen 1905 yılında 12 sayfalık nefis bir kanıtlamayla vermiştir. Bu konuşmada onlarca farklı kanıtlaması verilmiş olan bu teoremin, şaşılası basitlik ve kısalıkta yeni bir kanıtlaması verilecektir. Bu kanıtlama Japon matematikçi R. Maehara tarafından 1984 yılında verilmiştir.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 27.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır