turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Aralık 2021, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Adjointable Operators of Barreled VH-Spaces is a Locally $C^*$-Algebra

Serdar Ay
Atılım Üniversitesi, Türkiye

A VH-space (Vector Hilbert Space in the sense of Loynes) is a complex complete locally convex space with a suitable ordered vector space valued inner product. Examples of VH-spaces include, but is not limited to, the chain of locally Hilbert $C^*$-modules, Hilbert $C^*$-modules and Hilbert Spaces

    We prove that, on a Barreled VH-Space, the set of all adjointable operators consists of bounded operators and is a Locally $C^*$-Algebra, generalizing the well known corresponding fact from the theory of Locally Hilbert $C^*$-modules. 

    We pick a consequence of this result in the dilation theory of VH-Spaces and show that, under the barreledness assumption, a necessary and sufficient condition for the existence of VH-space linearisations, equivalently, of reproducing kernel VH-Spaces, is satisfied automatically.

Analiz İngilizce
Microsoft Teams

msgu2 20.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır