turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Aralık 2021, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Higher structures of Einstein gravity

Kadri İlker Berktav
ODTÜ, Türkiye

This is a talk on a recent investigation about higher structures in the theory of General Relativity. The talk essentially features higher categorical constructions and their consequences in various Einstein's gravity theories. In this talk, for the sake of completeness, we shall begin with a summary of key ideas from moduli theory and derived algebraic geometry. We, indeed, overview the basics of derived algebraic geometry and its essential role in encoding the formal geometric aspects of moduli problems in physics.  With this spirit, we will then investigate higher spaces and structures in various scenarios and present some of our works in this research direction.


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before for one of the previous talks, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk too. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

admin 20.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır