turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Aralık 2021, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Minimal grup kodlarının denklik sınıflarının sayısı

İpek Tuvay
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye

Grup kodları, daha fazla simetriye sahip lineer kodlardır. Aslında, bu kodlar grup cebirlerinin idealleri olarak görülebilirler ve bundan dolayı temsil teorisinden gelen araçlar bu kodları daha iyi anlamamızı sağlar. Grup cebirinin basitimsi olduğu durumda, her grup kodunu minimal kodların direk toplamı olarak yazabiliriz. Böylece bir gruba karşılık gelen bütün kodları anlamak, onun minimal kodlarını anlamak ile mümkündür. Bu konuşmanın ilk yarısında grup kodları ve genel özellikleri tanıtılacaktır. İkinci yarısında ise grup kodları üzerinde tanımlı bir denklik bağıntısından bahsedilecek ve minimal kodların bu denklik bağıntısı altındaki denklik sınıfı sayısı hakkında sonuçlar sunulacaktır. Bu sonuçlar, Fatma Altunbulak Aksu ile ortak bir çalışmanın ürünüdür.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 13.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır