turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Aralık 2021, 19:00


Türk Matematik Derneği Seminerleri

Asymptotic stability for the sine-Gordon kink under odd perturbations via super-symmetry

Wilhelm Schlag
Yale University, Amerika Birleşik Devletleri

Kinks are examples of topological solitons in classical field theory. They have been studied for decades, mostly by methods of complete integrability such as the inverse scattering transform. One of the most basic models, known as $\phi^4$, is not accessible to these techniques and much less is known even about the most basic object of nonzero charge: the kink in one spatial dimension.  I will describe the recent asymptotic analysis with Jonas Luehrmann (TAMU) of the sine-Gordon evolution of odd data near the kink. While sine-Gordon is completely integrable, we do not rely on this property. The talk will present some background on classical fields and the history of the problem


NOT: Meeting ID: 977 5269 4799 Passcode: 895663

Cebirsel Topoloji İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 13.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır