turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


10 Aralık 2021, 13:30


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Seminerleri

On a Problem of Erdős and Graham

Burak Yıldız
Başkent Üniversitesi, Türkiye

An old conjecture of Erdős and Graham states that only finitely many integer squares could be obtained from product of disjoint blocks of consecutive integers of length greater than or equal to four. It is known by counterexamples that the conjecture is false for product of disjoint blocks of four and five consecutive integers. In this talk, we present new algorithms generating new polynomial parametrizations that extend the polynomial parametrization given by Bennett and Luijk (Indag Math (N.S.) 23(1–2):123–127, 2012). Moreover, we produce the first examples of integer squares obtained from product of disjoint blocks of consecutive integers such that each block has length six or seven.


NOT: code:5cu6s0o (or via email to: haydargoral[at]iyte.edu.tr)

Sayılar Teorisi İngilizce
Online, Microsoft Teams

iyte 06.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır