turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Aralık 2021, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Hemen hemen L-zayıf ve hemen hemen M-zayıf kompakt operatörlerin latis özellikleri

Barış Akay
İstanbul Üniversitesi, Türkiye

L-zayıf ve M-zayıf kompakt operatörler ilk olarak Meyer-Nieberg (1974) tarafından tanımlanmıştır. Chen ve Wickstead (1999), bu operatörlerin modülünün varlığını incelemişlerdir. 2017 yılında, Bayram ve Wickstead pozitif L-zayıf (M-zayıf) kompakt operatörlerin lineer olarak gerdiği uzayın Banach latis özelliklerini çalışmışlardır. Hemen hemen L-zayıf (M-zayıf) kompakt operatörler ise Bouras, Lhaimer ve Moussa (2018) tarafından tanımlanmıştır.

Bu konuşmada, Banach latisleri ve kompakt tipi (örneğin zayıf kompakt, Dunford-Pettis, AM-kompakt ) operatörler hakkında önbilgiler verildikten sonra, hemen hemen L-zayıf kompakt ve hemen hemen M-zayıf kompakt operatörlerin baskınlık özelliğini (domination property) sağladığını göstereceğiz. Bu özelliği kullanarak pozitif hemen hemen L-zayıf (M-zayıf) kompakt operatörlerin lineer olarak gerdiği uzayın Banach latis olma ve sıra sürekli norma sahip olma durumlarını ele alacağız. Ömer Gök ile ortak çalışmamızdır.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 29.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır