turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Kasım 2021, 14:30


Koç Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Generalized D-elliptic sheaves and their moduli space

Özge Ülkem
Galatasaray University, Türkiye

Elliptic curves play a fundamental role in algebraic number theory. In the 1970’s Drinfeld defined analogues of elliptic curves in the function field setting, which are now called Drinfeld modules. Later on he defined a categorically equivalent notion, called elliptic sheaves, and studied their moduli space to prove Langlands correspondence. Since then many generalizations of Drinfeld modules and elliptic sheaves have been worked out. In the first part of this talk we will form the function field and classical setting and discuss similarities between them. Then, we define Drinfeld modules, discuss the analogy between elliptic curves and Drinfeld modules. In the second part we will define a new generalization of elliptic sheaves, called generalized D-elliptic sheaves and talk on their moduli space and of the uniformization of the latter if time permits. 


NOT: If you would like to attend the seminar online, please send an email to Asgar Jamneshan at ajamneshan@ku.edu.tr for the Zoom link.

Matematik İngilizce
Hybrid: Zoom, Koc University - SCI 103.
İlgili Web Bağlantısı

kocuni 29.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır