turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Aralık 2021, 13:30


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Seminerleri

p-adic Integration Theories on Curves

Enis Kaya
Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences in Leipzig, Almanya

For curves over the field of p-adic numbers, there are two notions of p-adic integration: Berkovich-Coleman integrals which can be performed locally, and Vologodsky integrals with desirable number-theoretic properties. These integrals have the advantage of being insensitive to the reduction type at p, but are known to coincide with Coleman integrals in the case of good reduction. Moreover, there are practical algorithms available to compute Coleman integrals.

Berkovich-Coleman and Vologodsky integrals, however, differ in general. In this talk, we give a formula for passing between them. To do so, we use combinatorial ideas informed by tropical geometry. We also introduce algorithms for computing Berkovich-Coleman and Vologodsky integrals on hyperelliptic curves of bad reduction. By covering such a curve by certain open spaces, we reduce the computation of Berkovich-Coleman integrals to the known algorithms on hyperelliptic curves of good reduction. We then convert the Berkovich-Coleman integrals into Vologodsky integrals using our formula. We illustrate our algorithm with a numerical example.

This talk is partly based on joint work with Eric Katz.


NOT: code:5cu6s0o (or via email to: haydargoral[at]iyte.edu.tr)

Sayılar Teorisi İngilizce
Online, Microsoft Teams

iyte 24.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır